Görme Engelliler

KIZIK

KIZIK KÖYÜ

 

Kızık Köyü Andırın - Kahramanmaraş


İl: KAHRAMANMARAŞ
İlçe: ANDIRIN –
Köy Muhtarı: Hamdi ARSLANTAŞ
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Cep Telefonu : (0) 538 688 42 71
Kızık, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Adı üstünde Kızık hanı duymuşunuzdur bizler onun torunlarıyız Bursa dan dan gelme Gaziantep’in Şahinbey ilçesinden göç yoluyla Kızık köyünü oluşturmuşlardır.

Eğitim: Kızık Köyünde müstakil bir ilköğretim okulu, anasınıfı, ilköğretim 1-8. Sınıflar, 12 öğretmen 1 Müdür yardımcısı ve 1 Müdür ve 1 hizmetli bulunmaktadır. Kızık ilköğretim okulunda 2010-2011 eğitim öğretim yılında 70 erkek, 81 kız öğrenci eğitimn öğretim görmektedir. Okulumuz tam gün olarak eğitim öğretim hizmetine devam etmaktedir.

Kültür

Köyde okuryazarlık oranı 90’lı yıllarda %97 iken şimdi %100 olmuştur. Hemen hemen her evden birkaç memur vardır. Öğretmen, polis, komiser, il emniyet müdürleri hemşire, ebe, doktor, uzman çavuş, astsubay, maliyeci. Muhasebeci, imam, gardiyan, orman muhafaza memuru gibi daha sayamadığım birçok alanlarda memur ve kamu kurum müdürleri bulunmaktadır.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 96 km, Andırın ilçesine 25 km uzaklıktadır. Kadiri’ye 33 km uzaklıktadır


İklim
Köyün iklimi, tam bir Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Aslantaş Barajının ılımanlaştırıcı etkisi, rakımın az olması ve enlemin büyük etkisi vardır.

Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri
2010:987, 2007: 1041,  2000: 1042’ dır.

Ayrıca 2010 referanduma göre köyün 688 seçmeni mevcuttur.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca orman köyü olduğumuz için önümüzdeki yıllarda ekonomimizin daha da hareketleneceği aşikârdır. Tarım ürünleri: Yer Fıstığı, mısır, buğday,arpa,susam,soya,gibi tüm tarım ürünleri yetiştirilmektedir


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama suyumuz yetersizdir ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak: Köy muhtarı, Vikipedi, Özgür Ansiklopedi, yerel net